تاثیر استرس بر پوست و مو – استرس چه تاثیراتی بر پوست و موی شما می‌گذارد ؟

تاثیر استرس بر پوست و مو چیست ؟

در دنیای امروزی ،‌ استرس به بخشی از زندگی ما تبدیل شده است. عوامل استرس زا هرچقدر که کوچک باشند می‌توانند تاثیر زیادی بر بدن بگذارند و حتی سلامت روحی شما را تحت تاثیر قرار می‌دهند . استرس پوست و ناخن شمارا نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد . آیا شما از تاثیر استرس بر پوست و مو خبر دارید ؟
دراین مقاله از وبسایت رژگونه می‌خواهیم تاثیر استرس بر پوست و مو را مورد بررسی قرار دهیم و در انتهای مقاله به راهکار هایی برای رهایی از استرس می‌پردازیم. با رژگونه همراه باشید.

تأثیر استرس بر پوست

پوست یکی از مهم‌ترین قسمت های بدن است که استرس تاثیر زیادی بر سلامت آن می‌گذارد.استرس باعث واکنش شیمیایی در بدن شما می‌شود که پوستتان را حساس‌تر و واکنش‌پذیرتر می‌کند. استرس باعث ترشح هورمون کورتیزول می‌شود و نتیجه آن ساخت چربی بیشتر در پوست می‌باشد .پوست چرب نیز بیشتر مستعد جوش و آکنه است.
در ادامه به چندین مورد از تاثیر استرس بر پوست اشاره می‌کنیم :

1 . جوش های استرسی

بدترین اتفاق برای هر فرد این است که خود را در آینه ببیند و متوجه جوش های جدید در پوستش شود . همه شما این را تجربه کردید. جوش های استرسی ناخوشایند ترین تاثیر استرس بر پوست می‌باشند و زیبایی شما را به چالش می‌کشند.
همانطور که در بالا اشاره کردیم ، در مواقع دچار استرس می‌شوید ،‌هورمون کورتیزول در بدنتان ترشح می‌شود و باعث تولید بیش از حد چربی ، مسدود شدن منافذ پوستی می‌شود که نتیجه آن جوش های استرسی و آکنه روی پوست صورتتان می‌شود.
البته توجه داشته باشید جوش های استرسی چرکی نیستند ! آن‌ها برامدگی های قرمز و دردناکی هستند که روی پوستتان ظاهر می‌شوند.

تاثیر استرس برپوست و مو

2 . ظاهر شدن کهیر های پوستی

استرس تاثیر زیادی در سیستم ایمنی شما دارد و سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف می‌کند،‌ در نتیجه آن بدن ممکن است به ترشح هیستامین حساس شود کهیر های پوستی پدید بیاید. کهیر های پوستی می‌تواند پوست را برجسته و قرمز کند و درد و خارش را به همراه بیاورد.

3 . خشک شدن پوست

پوسته پوسته شدن پوست و خشکی پوست یکی دیگر از تاثیرات استرس بر پوست است . کورتیزول که در مواقع استرس ترشح می‌شود ،‌قدرت پوست برای نگه داری رطوبت را کاهش می‌دهد. به همین دلیل استرس می‌تواند باعث خشکی پوست شود . در شرایط استرس زا میتوانید از یک مرطوب‌کننده  برای پوستتان استفاده کنید :

روغن و سرم تقویت پوست و مو

سرم دور چشم حاوی کافئین لاکچری کوین

6,550,000 ریال

روغن و سرم تقویت پوست و مو

سرم مرطوب کننده لاکچری کوین (سرم طلا)

6,550,000 ریال

4 . پف کردن زیر چشم

استرس و بی‌خوابی باعث پف‌کردن زیر چشم می‌شوند .  مطمعن هستیم که شما این شرایط را یکبار تجربه کردید. هورمون کورتیزول باعث می‌شود تعادل نمک در بدنتان بهم بریزد، که یا باعث دهیدراته شدن بدن شما می‌شود یا احتباس آب را در بدنتان زیاد کند و دچار تورم شود.
یکی از حساس ترین نقاط بدن ، پوست اطراف چشم میباشد که خیلی زود تاثیر برهم خوردن تعادل نمک در آن معلوم می‌شود و دچار ورم می‌شود.

بیشتر بخوانید : روتین پوستی چیست ؟

5 . پیری زودرس و بروز چین‌و‌چروک

آزاردهنده ترین تاثیر استرس بر پوست مخصوصا برای خانم ها ، بروز چین و چروک های پوستی و پیری پوست می‌باشد. استرس پوست شما را خسته و پیر نشان می‌دهد. هورمون کورتیزول که به علت استرس در بدن ترشح می شود، این قدرت را دارد تا میزان قندخون را در بدن افزایش دهد. به دلیل بالا رفتن سطح قند خون، رشته‌ های پروتئینی به نام کلاژن و الاستین که نقش به سزایی در حالت ارتجاعی و انعطاف پذیری پوست دارند، دچار آسیب می شوند.
به همین ترتیب پوست در اثر استرس کم کم دچار چین و چروک می شود. از طرف دیگر همه ما عاداتی مانند اخم کردن یا جمع کردن لب هایمان را داریم که هنگام دچار شدن به استرس، ناخودآگاه به سراغ این عادات می رویم. بهتر است بدانید که تکرار این عادات می تواند باعث ایجاد خطوط عمیق روی پوست صورت شوند.

تاثیر استرس بر پوست

6 . نازک‌شدن و حساس شدن پوست

دیگر تاثیر استرس بر پوست ، نازک شدن و حساس شدن پوست می‌باشد. نازک شدن پوست میتواند باعث راحت تر کبود شدن و زخم شدن بشود ! کورتیزول غشای پروتئینی پوست را ازبین می‌برد که باعث می‌شود پوست نازک، ضعیف و آسیب‌پذیر شود.

7 . تبخال زدن

بدترین تاثیر استرس بر پوست تبخال زدن می‌باشد . همه ما این را تجربه کردیم که در اثر شکه شدن ، کابوس دیدن و … تبخال بزنیم . همانطور که گفتیم استرس سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند و در نتیجه بدن در شناسایی ویروس تبخال ضعیف عمل کرده و خیلی زود دچار تبخال می‌شویم.

بیشتر بخوانید : مراقبت از پوست در پاییز چگونه است ؟

تاثیر استرس بر مو

همانطور که گقتیم ،‌استرس بر کل بدن تاثیر می‌گذارد و تاثیر استرس بر پوست یکی از اثرات آن است. استرس بر سلامت مو نیز تاثیر می‌گذارد. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا تاثیر استرس بر مو را بررسی کنیم .

1 . زیاد شدن ریزش مو

اولین و از آزاردهنده ترین تاثیر استرس بر مو ، ریزش مو است. همانطور که در بخش تاثیر استرس بر پوست خواندید ،‌ بدن در شرایط استرس زا ، شروع به ترشح هورمون کورتیزول می‌کند و سیستم ایمنی بدن ضعیف می‌شود. چرا این شرایط باعث ریزش مو می‌شود ؟
بدن در این حالت، فولیکول های مو را به عنوان یک عامل خارجی شناسایی می کند و بر همین اساس برای از بین بردن آنها تلاش خواهد کرد. همین امر باعث ریزش شدید موها در مواقعی که دچار استرس هستید، می شود. علاوه بر آن، استرس این توانایی را دارد تا چرخه ‌طبیعی موها که شامل مرحله رشد، ‌ماندگاری و ریزش است را سرعت ببخشد.

ایا از تاثیرات استرس بر پوست چیزی می‌دانید ؟

2 . خاکستری شدن موها

قبل از داسنتن تاثیر استرس بر مو،‌ لازم است بدانید سلول هایی به نام ملانوسیت ها وجود دارند که رنگدانه ای به نام ملانین تولید می کنند و این ملانین ها هستند که به موهای شما رنگ می بخشند.وقتی که دچار استرس می شویم، سلول های بنیادی ایجاد کننده ملانوسیت از بین می روند. با از بین رفتن این سلول ها، سلول های جدید رنگ خود را از دست داده و خاکستری می شوند.

3 . شوره سر

شاید بگویید که شوره سر چه ربطی به تاثیر استرس بر مو دارد ؟ استرس به دلیل تضعیف سیستم ایمنی بدن ،‌باعث تشکیل شدن نوعی قارچ طبیعی در موها می‌شود که فعال شدن و گسترش این قارچ می تواند باعث ایجاد شوره سر شود .

چطور استرسمان را کم کنیم ؟

استرس در بدن خرابکاری‌هایی می‌کند ،‌باعث کم شدن و زیاد شدن اشتها می‌شود ، سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند ،‌ باعث اختلال خواب و افسردگی و … می‌شود .
در ادامه راهکار هایی برای دور کردن استرس از شما آمده است :

 1. نفس عمیق بکشید !
 2. رژیم غذایی خود را اصلاح کنید !
 3. ورزش منظم داشته باشید !
 4. هشت ساعت خواب شبانه باکیفیت داشته باشید !
 5. روابط سالم اجتماعی خود را افزایش دهید !
 6. با دوستانتان وقت بگذرانید !
 7. خود را بیشتر دوست داشته باشید !

جمع‌بندی

ما در مجله زیبایی و سلامت وبسایت رژگونه ، به تاثیر استرس بر پوست و مو پرداختیم . البته تاثیرات استرس فقط به این موارد ختم نمی‌شوند و همه جنبه های زندگی افراد را درگیر می‌کند  .
اگر استرستان به حدی رسیده که شما را عذاب می‌دهد و نمیتوانید کاری برایش بکنید ،‌ میتوانید از یک روانشناس یا مشاور در این موضوع کمک بگیرید .

سوالات متداول در مورد تاثیر استرس بر پوست و مو

بله، در اثر استرس هورمون هایی مانند هورمون کورتیزول (Cortisol) در بدن ترشح می شوند که وجود آن هورمون ها می تواند باعث بروز مشکلاتی در پوست و مو نظیر خشکی پوست، ریزش مو و…. شود. این مقاله می‌تواند شمارا در مورد تاثیرات استرس بر پوست و مو مطلع کند !

بله؛ چرب شدن پوست ممکن استن تاثیر استرس بر پوست باشد. هنگامی که در یک موقعیت استرس زا قرار می گیریم، بدن هورمون هایی مانند کورتیزول را ترشح می کند که وجود این هورمون ها باعث افزایش ترشح چربی و به دنبال آن تشدید جوش های صورت و بدن می شود.

 • نفس عمیق بکشید !
 • رژیم غذایی خود را اصلاح کنید !
 • ورزش منظم داشته باشید !
 • هشت ساعت خواب شبانه باکیفیت داشته باشید !
 • روابط سالم اجتماعی خود را افزایش دهید !
 • با دوستانتان وقت بگذرانید !
 • خود را بیشتر دوست داشته باشید !

منابع :

NCBI

WEBMD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *