روتین پوستی شب چیست ؟ 6 مرحله حیاتی

یک روتین شبانه پوست می‌تواند شما را از شر بسیاری از مشکلات پوستی خلاص کند. در این مقاله ۶ مرحله‌ای را که باید قبل از خواب انجام دهید را میخوانید . با رژگونه همراه باشید.

روتین پوستی شب چیست ؟ چرا اهمیت دارد ؟

روتین شبانه پوست بسیار مهم است. باوجود این‌که یک روتین مراقبت از پوست یکسان برای همه وجود ندارد، یک روال اساسی وجود دارد که همه می‌توانند و باید آن را دنبال کنند. شاید بپرسید چرا روتین شبانه پوست این‌قدر اهمیت دارد؟ درواقع در طول شب، پوست شما مواد مغذی موجود در محصولات مراقبتی پوست را بهتر از روز جذب می‌کند، چرا که موقع خواب، عوامل استرس‌زای محیطی مثل آلودگی هوا و آسیب‌های اشعه آفتاب، وجود ندارند و محصولات آرایشی هم روی پوست نیستند، درنتیجه هم پوستتان می‌تواند نفس بکشد و هم محصولات مراقبتی می‌توانند بهتر به پوست نفوذ کنند. درباره روتین مراقبت از پوست هم در مقاله دیگر ما کامل بخوانید.

مراحل روتین شبانه پوست

درحالی‌که روتین مراقبت از پوست شما در طول روز روی محافظت در برابر اشعه آفتاب، اثرات آلودگی و آب‌وهوا کار می‌کند، روتین شبانه پوست شما باید تماماً بر درمان و رساندن آن‌چه که پوست شما نیاز دارد، متمرکز باشد. به‌عبارت دیگر، مراقبت از پوست در طول روز برای محافظت و نگهداری است، درحالی‌که مراحل روتین شبانه پوست با هدف رسیدگی به مشکلات پوست، قبل از شروع فرآیند بازسازی در حین خواب انجام می‌شود. پوست شما در شب به آبرسانی، تغذیه و ترمیم نیاز دارد.( روتین پوستی صبح چیست؟ )

اگرچه اولین قدم برای ایجاد یک روتین جدید مراقبت از پوست، انتخاب محصولات مناسب برای نوع پوست شما است، گام دوم، تعیین ترتیب استفاده از این محصولات، چه در روتین روزانه و چه در روتین شبانه پوست است. نباید فراموش کنید که استفاده از محصول مناسب در زمان مناسب، در به حداکثر رساندن تأثیرات فوق‌العاده هر محصول، به شما کمک می‌کند.

دلایل اهمیت روتین پوستی شبانه

مرحله اول؛ آرایشتان را پاک کنید

در دنیای مراقبت‌های پوستی، خوابیدن با آرایش یک گناه کبیره است! برای این‌که در عواقب آن نسوزید، باید یک روتین پاکسازی مضاعف را دنبال کنید. معمولاً یک پاک‌کننده برای پاک‌کردن همه‌چیز کافی نیست. اگر آرایش می‌کنید، به‌خصوص آرایش چشم و کرم پودر، باید بدانید که این مرحله از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بسیاری از محصولات برندهای آرایشی ضدآب هستند، بنابراین پاک‌کننده‌های معمول به‌تنهایی نمی‌توانند آن‌ها را به‌طور کامل پاک کنند. به‌همین دلیل، باید به همان اندازه آرایش‌کردن، در پاک کردن آرایش هم دقت کنید. در مرحله اول روتین شبانه پوست خود، رژ لب، ریمل و آرایش اسموکی چشم خود را با پاک‌کننده آرایش یا دستمال‌های پاک‌کننده تمیز کنید.

مرحله دوم؛ از یک شوینده ملایم استفاده کنید

مهم نیست که چه نوع پوستی دارید، استفاده از یک پاک‌کننده ملایم که چربی طبیعی پوست شما را از بین نبرد و باعث سوزش و تحریک نشود، ضروری است. همان‌طور که گفتیم، تمیزکردن صورت، تنها با پاک‌کننده آرایش، کافی نیست. اگرچه پاک‌کننده‌ها آرایش و آلودگی را از روی پوست پاک می‌کنند، اما باقی‌مانده‌ای هم از خود به‌جا می‌گذارند. بهتر است اول از آن‌ها برای پاک‌کردن آرایش استفاده کنید و بعد چربی و باکتری‌های باقی‌مانده را با یک شوینده ملایم و مؤثر در از بین بردن آرایش، SPF، گرد و غبار و … بشویید. این کار باعث می‌شود که پوست شما شاداب و کاملاً برای جذب محصولات روتین شبانه پوست شما آماده شود.

مرحله سوم؛ از تونر استفاده کنید

استفاده از تونر می‌تواند کمی بحث‌برانگیز باشد. اگر از چند نفر از دوستانتان در مورد تونر سؤال کنید، احتمالاً جواب‌هایی کاملاً متفاوت دریافت خواهید کرد. بعضی افراد روی تأثیرگذاری تونر قسم می‌خورند و بعضی دیگر ممکن است آن را کاملاً بی‌فایده بدانند. پس تکلیف چیست؟ تکلیف را متخصصان برای ما روشن کرده‌اند. استفاده از تونر به تعادل PH، رطوبت و چربی پوست کمک می‌کند و از مراحل اساسی روتین شبانه پوست محسوب می‌شود، به‌خصوص برای کسانی که پوست چرب یا مختلط دارند.

مرحله چهارم؛ محصولات مراقبتی وارد بازی می‌شوند

این مرحله از روتین شبانه پوست جایی است که می‌توانید روال را متناسب با نگرانی‌های پوست خود، تنظیم کنید.  هرنوع محصول درمانی و مراقبتی برای لکه‌های پوستی، جوش، چروک و … در این مرحله وارد بازی می‌شود. می‌توانید بسته به نیاز پوست خود از سرم روشن‌کننده صورت، آبرسان و … استفاده کنید.

مرحله پنجم؛ کرم دور چشم بزنید

کرم‌های دور چشم آن‌قدرها هم که فکر می‌کنید، بی‌خاصیت نیستند. اگر به‌عنوان محصولی برای پیشگیری از پیری زودرس استفاده شوند، کاملاً مفید هستند، چون پوست نازک اطراف چشم شما را کاملاً هدفمند درمان می‌کنند. اگر قصد خرید کرم دور چشم دارید، به‌دنبال فرمول‌هایی باشید که دارای پپتید (Peptide) هستند. این محصولات باعث افزایش آبرسانی می‌شوند و به سفت‌شدن پوست و صاف‌کردن خطوط ریز و چین و چروک کمک می‌کنند.

مرحله ششم؛ از مرطوب‌کننده استفاده کنید

از مرطوب‌کننده‌های ترمیم‌کننده غیرکومدوژنیک برای کمک به جوان‌سازی و حفظ سلامت پوست خود استفاده کنید. به‌عبارت دیگر، محصولی را انتخاب کنید که پوست شما را رطوبت‌رسانی کند، اما منافذ پوست شما را هم مسدود نکند. محصولات حاوی اسید هیالورونیک طرفداران زیادی برای خود دست‌وپا کرده‌اند، زیرا به پوست شما کمک می‌کند که رطوبتش را حفظ کند.

مراحل اختیاری روتین شبانه پوست

مراحلی که تا این‌جا به شما معرفی کردیم، از مراحل اساسی و ضروری روتین شبانه پوست هستند، اما یکی دو کار دیگر هست که مستحب هستند! اما این مراحل مستحب روتین شبانه پوست چه هستند؟

لایه‌برداری

این‌که صبح لایه‌برداری کنید یا شب، به عادات فردی و سبک زندگی شما بستگی دارد. اگر آرایش می‌کنید، لایه‌برداری در شب به برداشتن ذرات باقی‌مانده آرایش و سلول‌های مرده از روی پوست کمک می‌کند و باعث می‌شود که محصولات مراقبتی شما به‌درستی نفوذ کنند. هم می‌توانید از شوینده‌های لایه‌بردار مثل AHA استفاده کنید و هم می‌توانید هفته‌ای یک تا دو بار با اسکراب پوستتان را لایه‌برداری کنید.

ماسک صورت

اگر وقت دارید و دوست دارید به پوستتان جایزه بدهید، یک یا دو بار در هفته بعد از پاک‌سازی و قبل از سایر اقدامات روتین شبانه پوست خود از ماسک صورت استفاده کنید. اگر پوست شما خشک است، از ماسک آبرسان استفاده کنید، اگر پوستتان چرب است، از ماسک خاک رس استفاده کنید. برای هر مشکل پوستی ماسک صورت مناسب وجود دارد، فقط کافی است دنبالش بگردید، جوینده یابنده است!

ماسک‌های شب معمولاً حاوی عوامل آبرسان یا بازسازی‌کننده مثل اسید هیالورونیک و رتینول هستند و قوام آن‌ها غلیظ است، اما غیرکومدوژنیک هستند، به این معنی که بدون اینکه منافذ را مسدود کنند، به پوست اجازه تنفس می‌دهند. ماسک‌های شب بهتر است به‌عنوان آخرین مرحله و در پایان مراحل روتین شبانه پوست، درست قبل از خواب استفاده شوند.

دلایل اهمیت روتین پوست شب

تا زمانی که کمتر از ۲۵ سال سن دارید، شاید خیلی به ورزش کردن و مراقبت‌های پوستی نیاز نداشته باشید؛ اما هنگامی که ۲۵ سالگی را رد کنید، باید به‌اندازه کافی بخوابید و استراحت کنید. هر شب مسواک زده و سلامت دندان‌هایتان را چک کنید. خیلی از افراد مراقب از پوست را جزو کم‌اهمیت‌ترین موارد به‌حساب می‌آورند؛ اما اگر شما زیاد در معرض آفتاب هستید و از لوازم آرایشی استفاده می‌کنید، این را بدانید که پوستتان در معرض خطر است. پس باید روتین شبانه پوست را از این به بعد انجام دهید.

خشک نشدن پوست

پوست بدن انسان دارای  لایه‌های مختلفی است. بخشی از این لایه‌ها را آب پرکرده است. اگر در طول شبانه‌روز به‌اندازه کافی آب ننوشید، پوست شما به‌مرورزمان رطوبت خود را از دست می‌دهد. خشک شدن پوست مخصوصاً در گرمای تابستان و هوای خشک زمستان، باعث بروز بیمارهای مختلفی می‌شود. به این دلیل که هرچقدر که پوست خشک باشد آلودگی و میکروب‌ها خیلی راحت‌تر می‌توانند وارد بدن شما شوند. حال برای جلوگیری از خشکی پوست، علاوه بر نوشیدن به‌اندازه آب، لازم است که روتین شبانه پوست را هم انجام دهید.

بهبود بیماری های پوستی

از زمانی که ما از خواب بیدار می‌شویم تا هنگام خواب، پوست بدن با عوامل خطرناک و آلوده‌ای مقابله می‌کند. از گردوخاک و آلودگی‌های خودروها گرفته تا اشعه‌های نور خورشید؛ بنابراین زمانی که در منزل هستید مراقبت‌های پوستی را انجام دهید. این روتین شبانه پوست به تسریع بهبودی مشکلات پوستی کمک زیاد می‌کند. زیرا در هنگام خواب، پوست شما زمان کافی دارد تا مواد مغذی خود را جذب و خود را ترمیم کند.

روشن‌تر شدن پوست

یکی از دلایلی که روتین شبانه پوست اهمیت دارد، درخشان‌تر شدن پوست است. با این اقدامات، مواد موردنیاز پوست برای احیای سلول‌های خود را تأمین می‌کند. این مواد شامل هیارولونیک اسید، رسوراترول، رتینول هستند که در درخشان‌تر شدن رنگ پوست نقش مهمی را ایفا می‌کنند.

جلوگیری از پیری پوست

زمانی که جوان هستیم، فکر می‌کنیم که پوست و صورت ما همیشه به همین شکل خواهند ماند؛ اما متأسفانه این فرضیه درست نیست. با این وجود می‌توان سرعت پیری پوست را با انجام مراقبت‌های مختلف گرفت تا سلول‌های مرده پوست احیا شوند. این اقدامات همچنین در بروز چین‌وچروک نیز وقفه ایجاد می‌کند.

سخن آخر

تغییر فصل می‌تواند به معنای ایجاد تغییراتی در روتین مراقبت از پوست شما باشد، اما نیاز به اصلاح اساسی نیست. در زمستان، عوامل مرطوب‌کننده را در روتین مراقبت از پوستتان زیادتر کنید. هوای سرد به خشکی کمک می‌کند و وزش باد می‌تواند باعث ترک‌خوردن پوست شود. می‌توانید به‌سراغ  یک پاک‌کننده یا شوینده رطوبت‌رسان بروید. برعکس زمستان، در تابستان ممکن است پوست شما چرب‌تر باشد و می‌توانید به پاک‌کننده‌های بدون چربی روی بیاورید و اگر پوست شما به دلیل محیط، هورمون‌ها یا هر چیز دیگری تغییر می‌کند، باید روتین خود را مطابق با آن تنظیم کنید. وقتی نوبت به مراقبت از پوست می‌رسد، این رعایت قوانین است که تفاوت را ایجاد می‌کند. با پیروی از این روتین شبانه پوست می‌توانید از محصولات خود نهایت استفاده را ببرید. ما قول می‌دهیم پوست شما از شما تشکر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *